Please update your Flash Player to view content.

Pielgrzymka LSO na Górę św. Anny (28-29 sierpnia)

Wszystkich  Ministrantów i Ministrantki zapraszamy do udziału w tegorocznej dwudniowej Diecezjalnej Pielgrzymce Liturgicznej Służby Ołtarza na Górę św. Anny, która odbędzie sięw dniach 28-29 sierpnia br. pod hasłem:„Gram w drużynie Jezusa”.

Nawiązując w ten sposób do Mundialu 2018 chcemy uświadomić ministrantom, iż  są częścią wspólnoty Kościoła. Będąc posłusznymi Chrystusowi - najlepszemu Nauczycielowi (miłość Boga)  i współpracując ze sobą (miłość bliźniego) tworzą  "drużynę", w której poprzez służbę przy ołtarzu i codzienne życiem zgodne z wiarą dążą do świętości. Wzorem takiej postawy są święci, zwłaszcza patronowie  LSO, którzy w swoim życiu wypełniając wolę Chrystusa osiągnęli niebo. Oni tworzą niejako "szczególną drużynę", będącą wzorcem dla Liturgicznej Służby Ołtarza, jak realizować w codzienności miłość względem Boga i bliźnich. Za ich wstawiennictwem chcemy modlić się  w czasie pielgrzymki, aby służba i życie codzienne ministrantów, czyli "gra w drużynie Jezusa", była występem w "dobrych zawodach" prowadzącym do świętości, w których każdy okaże się zwycięzcą. Szczególnie chcemy prosić o wstawiennictwo: św. Stanisława Kostkę i św. Alojzego Gonzagę. W tym roku bowiem przypada 450 - rocznica śmierci św. Stanisława
i 450 - rocznica urodzin św. Alojzego. Obydwaj razem zostali ogłoszeni świętymi przez papieża Benedykta XIII w 1726 r.

Miejscem pobytu ministrantów będzie tradycyjnie Dom Pielgrzyma. Koszt pobytu wynosi 50 zł (45 zł – noclegi i wyżywienie w Domu Pielgrzyma, a 5 zł – sprawy organizacyjne).

Przyjazd we wtorkowe przedpołudnie o takiej porze, by o godz. 1200 wszyscy mogli wziać udział w uroczystym nabożeństwie rozpoczynającym pielgrzymkę. Zgłoszenia wyłącznie za pośrednictwem strony internetowej.

W tym roku specjalnymi gośćmi w pierwszym dniu pielgrzymki będą ludzie sportu. Spotkanie z nimi poprowadzi ks. Jerzy Kostorz, diecezjalny duszpasterz ds. Kultury Zdrowotnej i Sportu.

Szczegółowy program pielgrzymki będzie dostępny na stronie internetowej w połowie sierpnia. Jest to związane ze spotkaniem z ludźmi sportu. Musimy bowiem dostosować się do godziny, która będzie dla naszych gości najwygodniejsza. W tej chwili jeszcze nie została ona ustalona.

Głównym punktem pielgrzymki, a jednocześnie jej zakończeniem będzie środowa Msza św. pod przewodnictwem Ks. Biskupa Rudolfa Pierskały, w czasie której zostaną ustanowieni  nowi ceremoniarze i animatorzy, którzy w tym roku ukończyli odpowiednie kursy diecezjalne. Zachęcamy, aby wszyscy ministranci w tej Mszy św. uczestniczyli w swoich strojach liturgicznych z parafialnymi sztandarami ministranckimi (jeśli takie są w Parafiach).

W tym roku także w poniedziałek poprzedzający pielgrzymkę od godz. 1400 będzie miał miejsce dzień skupienia nie tylko dla lektorów, którzy mają być w czasie pielgrzymki ustanowieni ceremoniarzami i tych, którzy mają być ustanowieni animatorami, ale także dla wszystkich ustanowionych już w poprzednich latach ceremoniarzy. W ten sposób wydłuża się dla nich pielgrzymka o jeden dzień.Wszyscy ceremoniarze powinni zgłosić swój udział w dniu skupienia do 20 sierpnia e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Niech pielgrzymka będzie świętem wszystkich ministrantów, których połączą: wspólna modlitwa, formacja, rywalizacja sportowa i zabawa.    

 

W tym roku w czasie spotkania Liturgicznej Służby Ołtarza zaplanowane zostały następujące konkurencje sportowe i konkursy dla ministrantów:

konkurs rzutów lotkami „Dart” -P, G, S - po 3 zawodników w każdej kategorii wiekowej

przeciąganie liny(drużyna  5-osobowa) - P, G, S - po 1 drużynie w każdej kategorii wiekowej

szachy lub warcaby - P, G, S - po 1 zawodniku w każdej kategorii wiekowej

turniej piłkarzyków (drużyna 2-osobowa) - P, G, S - po 2 drużyny w każdej kategorii wiekowej

czwórbój sztafetowy (drużyna 4-osobowa) - P, G - po jednej drużynie w każdej kategorii wiekowej

konkurs „tęgie głowy” na wzór „1 z 10” z różnych dziedzin wiedzy - P, G, S - po 1 zawodniku w każdej kategorii wiekowej

tenis stołowy - P, G, S - zwycięzcy rozgrywek dekanalnych

konkurs wiedzy o służbie - P, G, S - po 1 zawodniku w każdej kategorii wiekowej

 

Kategorie wiekowe są następujące: P – szkoła podstawowa, G – szkoła gimnazjalna, S – szkoła średnia i starsi

 

W ramach pielgrzymki rozegrany zostanie finał VII Diecezjalnych Mistrzostw Ministrantów w Tenisie Stołowym. Odbędzie się też konkurs wiedzy o służbie ministranckiejw 3 kategoriach (szkoła podstawowa, gimnazjalna i ponadgimnazjalna).Będzie on miał formę tzw. trójboju i obejmować będzie konkretny materiał liturgiczny, biblijny oraz nazewnictwo i ćwiczenia praktyczne dotyczące służby ministranckiej. Wiadomości biblijne obejmować będą trzy rozdziały  Ewangelii według św. Mateusza (5,6 i 7) zawierające kazanie Jezusa na Górze (dla ministrantów szkoły podstawowej, gimnazjalnej i ponadgimnazjalnej) oraz przypisy do tego tekstu i niecały jeden rozdział Ewangelii według św. Łukasza (6,17-49) wraz z przypisami (dla ministrantów szkoły ponadgimnazjalnej). Liczyć się będzie też znajomość życiorysów św. Stanisława Kostki i św. Alojzego Gonzagi – patronów ministrantów (teksty zamieszczone na stronie internetowej). Z zakresu liturgiki trzeba będzie znać kolory szat liturgicznych i posiadać wiadomości dotyczące roku kościelnego (na podstawie np.: „Przy ołtarzu Pana” i „ABC ministranta”). W ramach ćwiczeń praktycznych chodzi o nazewnictwo i posługiwanie się naczyniami i księgami liturgicznymi. Zwycięzcy otrzymają dyplomy, nagrody oraz tytuł mistrza diecezji z zakresu znajomości służby.

W czasie rozgrywek i konkursów muszą być zachowane kryteria wiekowe. Uczestniczyć w nich mogą zarówno ministranci, jak i ministrantki. Zawodnicy mogą startować w większej ilości konkurencji, jeśli pozwoli na to harmonogram czasowy poszczególnych konkurencji.

Za start w poszczególnych konkurencjach, za miejsca zwycięskie, za udział w liturgii w strojach liturgicznych itd. będzie można zdobyć punkty, które w ogólnej klasyfikacji dodane do punktów zbieranych przez cały rok szkolno-katechetyczny (za udział w zawodach, pielgrzymkach, spotkaniach, konkursach, dekanalnych dniach skupienia czy dekanalnych dniach LSO itp.) wyłonią najaktywniejszych ministrantów w diecezji.

Dobrze byłoby, aby każdy opiekun z poszczególnej parafii miał listę wszystkich uczestników (zawierającą rok urodzenia uczestnika), na której można zaznaczyć, w jakich konkurencjach i w jakiej kategorii zawodów parafia będzie brała udział.

 

                                   Do zobaczenia na Górze św. Anny!

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Copyright xmc © 2015. All Rights Reserved.