Please update your Flash Player to view content.

Kurs lektorski 2017/2018 za nami

W sobotę, 20 stycznia, w czasie Mszy św. o godz. 1100 w kościele pw. Matki Boskiej Bolesnej w Nysie bp Rudolf Pierskała uroczyście wprowadził do pełnienia funkcji lektora 99 ministrantów z 33 parafii diecezji opolskiej. 

W słowie skierowanym do nich podkreślił ich odpowiedzialność za przekazywanie zawartego w Biblii Bożego słowa, które czytać mają w zgromadzeniu liturgicznym oraz troskę o poznawanie Bożego  słowa i wprowadzanie go w życie. Do tego bowiem zobowiązuje ich pełniona odtąd funkcja. W tej ważnej dla promowanych lektorów chwili uczestniczyli ich księża proboszczowie i  opiekunowie z parafii, a także rodzice i krewni. Po zakończonej Mszy św. Opolski Biskup Pomocniczy wręczył nowo ustanowionym lektorom pamiątkowe dyplomy z błogosławieństwem oraz księgi Pisma Świętego.

Uroczystość ta była zwieńczeniem dwóch kursów diecezjalnych:

-  pierwszego (trzy weekendowe spotkania w listopadzie i grudniu) - dla kandydatów z diecezji opolskiej z terenów województwa śląskiego, w którym uczestniczyło 23 młodzieńców i 5 dziewcząt z 9 parafii; prowadził go ks. Tomasz Fortalski, przy pomocy księży: Zygfryda Waskina, diecezjalnego duszpasterza LSO, Łukasza Szablickiego i Artura Juzwy oraz wsparciu logopedy

- drugiego (14-20 stycznia) - dla kandydatów z diecezji opolskiej z terenów województwa opolskiego, w którym uczestniczyło 70 młodzieńców i  jedna dziewczyna z 24 parafii: prowadził go ks. Zygfryd Waskin, diecezjalny duszpasterz LSO, przy wsparciu księży: Tomasza Fortalskiego, Rafała Prusko, Damiana Jurczaka i Piotra Kutyni oraz logopedy p. Aleksandry Konowaluk.

Pierwszy kurs odbywał się w Diecezjalnym Domu Formacyjnym w Raciborzu-Miedoni, drugi - Domu Misyjnym Dobrego Pasterza Misjonarzy Werbistów w Nysie. Obydwa kury obejmowały formację: biblijną, liturgiczną, fonetyczną i ascetyczną.

Każdy dzień zaczynał się i kończył wspólną modlitwą. Centralnym punktem była codzienna Msza św., w czasie której głoszona była nauka ascetyczna. Ministranci podzieleni na grupy pełnili służbę przy ołtarzu, czytali słowo Boże, śpiewali psalm, prowadzili śpiewy.

Był też czas na odpoczynek, grę w piłkę halową i wspólne zabawy. W Nysie ministranci mieli możliwość spotkania z Przełożoną Sióstr Służebnic Ducha Świętego od Wieczystej Adoracji, a poprzez to zaznajomienia się z życiem sióstr w klasztorze klauzurowym oraz wspólnego z nimi uczestnictwa w adoracji Pana Jezusa w Najświętszym Sakramencie i modlitwie koronką do Bożego Miłosierdzia.

Potwierdzeniem zdobytych wiadomości i nabytych umiejętności były wyniki egzaminów: teoretycznego i praktycznego.

Ważnym dniem był piątek, 19 stycznia. W godzinach popołudniowych uczestnicy "kursu raciborskiego"  dołączyli do ministrantów odbywających kurs w Nysie i wszyscy wspólnie uczestniczyli w nabożeństwie pokutnym połączonym z adoracją Najświętszego Sakramentu i okazją do sakramentu pokuty. W godzinach wieczornych, a potem w sobotę rano odbyli ćwiczenia przed uroczystą promocją  kończącą kurs lektorski.

Przygotowanie do pełnienia funkcji lektora było także okazją do zbudowania więzi między ministrantami z różnych części i parafii diecezji opolskiej.

 

Nowi lektorzy ustanowieni dnia 20.01.2018 r. przez ks. bp. Rudolfa Pierskałę:

 

1. Bandrowski Filip - Parafia pw. św. Zygmunta i św. Jadwigi Śl. w Kędzierzynie-Koźlu

2. Bil Piotr - Parafia pw. św. Wawrzyńca w Dąbrowie

3. Biskup Patryk - Parafia pw. MB Różańcowej w Raciborzu-Sudole

4. Blana Damian - Parafia pw. św. Mikołaja w Raciborzu

5. Bugdol Paweł - Parafia pw. MB Różańcowej w Raciborzu-Sudole

6. Bursy Szymon - Parafia pw. MB Nieustającej Pomocy w Opolu

7. Chudala Marek - Parafia pw. Nawiedzenia NMP w Łączniku

8. Ciach Bartłomiej - Parafia pw. św. Michała Archanioła w Grodkowie

9. Cichoń Wiktor - Parafia pw. Wniebowzięcia NMP w Jemielnicy

10. Ciesielski Jakub - Parafia pw. Matki Bożej w Raciborzu

11. Diakiv Sergij - Parafia pw. NMP Królowej Świata w Kędzierzynie-Koźlu

12. Dudkowski Przemysław - Parafia pw. św. Jerzego w Podlesiu

13. Dziasek Adrian - Parafia pw. Wszystkich Świętych w Starym Paczkowie

14. Fichna Anna - Parafia pw. Narodzenia NMP w Łubowicach

15. Frasek Dawid - Parafia pw. Trójcy Świętej w Bogacicy

16. Fulczyk Kamil - Parafia pw. Wniebowzięcia NMP w Gościęcinie

17. Gajda Radosław - Parafia pw. bł. Czesława w Opolu

18. Garbas Daniel - Parafia pw. św. Ap. Andrzeja i Jakuba w Pawłowiczkach

19. Glombik Rafał - Parafia pw. św. Mikołaja w Raciborzu

20. Gola Mateusz - Parafia pw. Wniebowzięcia NMP w Jemielnicy

21. Gruszka Piotr - Parafia pw. św. Wawrzyńca w Dąbrowie

22. Handzik Michał - Parafia pw. św. Michała Archanioła w Prudniku

23. Hellmann Jan - Parafia pw. Wniebowzięcia NMP w Jemielnicy

24. Hibner Agnieszka - Parafia pw. św. Mikołaja w Raciborzu (kaplica pw. MB Trzykroć Przedziwnej w Miedoni)

25. Horzela Jakub - Parafia pw. Ducha Świętego w Krapkowicach-Otmęcie

26. Janusz Filip - Parafia pw. św. Anny w Opolu-Chmielowicach

27. Janusz Jakub - Parafia pw. św. Anny w Opolu-Chmielowicach

28. Jarosz Kacper - Parafia pw. Wniebowzięcia NMP w Opolu-Gosławicach

29. Jaskóła Dominik - Parafia pw. Wniebowzięcia NMP w Jemielnicy

30. Józba Łukasz - Parafia pw. św. Michała Archanioła w Prudniku (kościół pw. św. Józefa w Prudniku-Lesie)

31. Kantor Jakub - Parafia pw. św. Karola Boromeusza w Opolu

32. Kantor Szymon - Parafia pw. św. Karola Boromeusza w Opolu

33. Koczy Mateusz - Parafia pw. Matki Bożej w Raciborzu

34. Kondzioła Oskar - Parafia pw. Ducha Świętego w Krapkowicach-Otmęcie

35. Koneczny Dominik - Parafia pw. Narodzenia NMP w Łubowicach

36. Koral Kacper - Parafia pw. św. Jana Chrzciciela w Przechodzie

37. Koziar Damian - Parafia pw. św. Wawrzyńca w Dąbrowie

38. Krupnik Jacek - Parafia pw. Wniebowzięcia NMP w Jemielnicy

39. Krzysteczko Filip - Parafia pw. Wszystkich Świętych w Starym Paczkowie

40. Kublicki Adrian - Parafia pw. św. Michała Archanioła w Prudniku

41. Kula Dawid - Parafia pw. Wniebowzięcia NMP w Opolu-Gosławicach

42. Kulig Wojciech - Parafia pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Wojnowicach

43. Lepiorz Sandra - Parafia pw. Narodzenia NMP w Łubowicach

44. Luzar Dominik - Parafia pw. MB Nieustającej Pomocy w Opolu

45. Magiera Mateusz - Parafia pw. NMP Królowej Świata w Kędzierzynie-Koźlu

46. Małota Maria - Parafia pw. Nawiedzenia NMP w Łączniku

47. Mania Patryk - Parafia pw. Wniebowzięcia NMP w Jemielnicy

48. Mateja Mateusz - Parafia pw. Wniebowzięcia NMP w Gościęcinie

49. Matros Łukasz - Parafia pw. św. Jadwigi w Chróścicach

50. Mecner Damian - Parafia pw. św. Mikołaja w Raciborzu

51. Michacz Anna - Parafia pw. Narodzenia NMP w Łubowicach

52. Michalec Filip - Parafia pw. św. Michała Archanioła w Prudniku

53. Michalewicz Adam - Parafia pw. NSPJ w Opolu

54. Miczka Gabriel - Parafia pw. Nawiedzenia NMP w Łączniku

55. Miedziak Krzysztof - Parafia pw. MB Nieustającej Pomocy w Opolu

56. Moskwa Kamil - Parafia pw. św. Mikołaja w Raciborzu

57. Mulorz Kamil - Parafia pw. Wniebowzięcia NMP w Jemielnicy

58. Mrzygłocki Antoni - Parafia pw. MB Królowej Świata i św. Marcina w Gałązczycach

59. Nawrocki Jakub - Parafia pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Strzelcach Op.

60. Nitsche Maksymilian - Parafia pw. św. Wawrzyńca w Dąbrowie

61. Notka Szymon - Parafia pw. MB Nieustającej Pomocy w Opolu

62. Nowakowski Krzysztof - Parafia pw. Ducha Świętego w Krapkowicach-Otmęcie

63. Nowak Stanisław - Parafia pw. św. Jana Chrzciciela w Raciborzu

64. Paliwoda Bartłomiej - Parafia pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Strzelcach Op.

65. Pala Tadeusz - Parafia pw. NSPJ w Opolu

66. Pallach Michał - Parafia pw. Wniebowzięcia NMP w Jemielnicy

67. Pałyga Patryk - Parafia pw. św. Karola Boromeusza w Opolu

68. Pater Patrycja - Parafia pw. Narodzenia NMP w Łubowicach

69. Piesiak Kacper - Parafia pw. św. Jerzego w Podlesiu

70. Pitrasz Michał - Parafia pw. NSPJ w Owsiszczach

71. Plewnia Dominik - Parafia pw. Trójcy Świętej w Bogacicy

72. Porażko Michał - Parafia pw. NSPJ w Opolu

73. Prostak Mateusz - Parafia pw. św. Jerzego w Podlesiu

74. Pyda Mateusz - Parafia pw. św. Antoniego w Zdzieszowicach

75. Pyka Jakub - Parafia pw. Wniebowzięcia NMP w Jemielnicy

76. Pyka Szymon - Parafia pw. Wniebowzięcia NMP w Jemielnicy

77. Ratuszny Piotr - Parafia pw. Wniebowzięcia NMP w Opolu-Gosławicach

78. Róg Wojciech - Parafia pw. św. Karola Boromeusza w Opolu

79. Rzytki Maks - Parafia pw. św. Mikołaja w Raciborzu

80. Sbeczka Łukasz - Parafia pw. NSPJ w Owsiszczach

81. Schweter Lars - Parafia pw. Wniebowzięcia NMP w Gościęcinie

82. Skowroński Grzegorz - Parafia pw. św. Michała Archanioła w Prudniku

83. Sobkowicz Bartosz - Parafia pw. św. Michała Archanioła w Prudniku (kościół pw. św. Józefa w Prudniku-Lesie)

84. Stępień Dawid - Parafia pw. św. Wawrzyńca w Dąbrowie

85. Stosiek Florian - Parafia pw. św. Marii Magdaleny w Jasionej

86. Szokalski Paweł - Parafia pw. NSPJ w Opolu

87. Uliczka Daniel - Parafia pw. Nawiedzenia NMP w Łączniku

88. Urbaniec Aleksander - Parafia pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Wojnowicach

89. Weirauch Kacper - Parafia pw. MB Nieustającej Pomocy w Opolu

90. Wilczyński Adam - Parafia pw. Wniebowzięcia NMP w Jemielnicy

91. Wilk Piotr - Parafia pw. Ducha Świętego w Krapkowicach-Otmęcie

92. Wiśniowski Paweł - Parafia pw. Krzyża Świętego w Raciborzu-Studziennej

93. Wojtalik Dawid - Parafia pw. św. Michała Archanioła w Prudniku

94. Wojtyna Michał - Parafia pw. św. Wawrzyńca w Dąbrowie

95. Wolny Fabian - Parafia pw. NSPJ w Owsiszczach

96. Worosz Jakub - Parafia pw. św. Michała Archanioła w Prudniku

97. Wróbel Sebastian - Parafia pw. Wniebowzięcia NMP w Gościęcinie

98. Zawadzki Jan - Parafia pw. MB Nieustającej Pomocy w Opolu

99. Ziober Jakub - Parafia pw. św. Zygmunta i św. Jadwigi Śl. w Kędzierzynie-Koźlu

 

 
 
 
 
 
 
 

Copyright xmc © 2015. All Rights Reserved.