Please update your Flash Player to view content.

Pielgrzymka LSO na Górę św. Anny (29-30 sierpnia)

Wszystkich  Ministrantów i Ministrantki zapraszamy do udziału w tegorocznej dwudniowej Diecezjalnej Pielgrzymce Liturgicznej Służby Ołtarza na Górę św. Anny, która odbędzie sięw dniach 29-30 sierpnia br. pod hasłem:„Służę Chrystusowi zawsze i wszędzie”.

 

 

W czasie pielgrzymki naszym przewodnikiem będzie św. Stanisław Kostka, patron ministrantów oraz dzieci i młodzieży, który całe swoje, trwające niespełna 18 lat, życie służył Jezusowi. Czynił to jako wrażliwy i pobożny chłopiec wychowywany w domu rodzinnym, jako pilny uczeń pogłębiający swą wiedzę w szkole i jako zakonnik. W każdej chwili życia najważniejszy był dla niego Bóg, któremu ufał bezgranicznie. Wyrażało się to w jego modlitwie, życiu sakramentalnym, postępowaniu, wypełnianiu swych obowiązków, a przede wszystkim w konsekwentnym dążeniu do zrealizowania odkrytego przez siebie powołania życiowego. Chcemy też nawiązać w czasie pielgrzymki do jubileuszu 100-lecia objawień fatimskich. pamiętając o tym, iż św. Stanisław Kostka był wielkim czcicielem Matki Bożej.

Miejscem pobytu ministrantów będzie tradycyjnie Dom Pielgrzyma. Koszt pobytu wynosi 50 zł (45 zł – noclegi i wyżywienie w Domu Pielgrzyma, a 5 zł – sprawy organizacyjne).

Od 24 lipca można zgłaszać grupy ministrantów poprzez specjalny formularz  podając parafię, liczbę uczestników (oddzielnie ministrantów i ministrantek) oraz  osobę odpowiedzialną za grupę. Przyjazd we wtorkowe przedpołudnie o takiej porze, by o godz. 1200 wszyscy mogli się spotkać w bazylice pw. św. Anny na uroczystym rozpoczęciu pielgrzymki -  Eucharystii z odnowieniem przyrzeczeń chrzcielnych.

Głównym punktem pielgrzymki będzie środowa Msza św. pod przewodnictwem Ks. Biskupa Rudolfa Pierskały, w czasie której zostaną ustanowieni  nowi ceremoniarze, którzy w tym roku ukończyli kurs diecezjalny. Zachęcamy, aby wszyscy ministranci w tej Mszy św. uczestniczyli w swoich strojach liturgicznych z parafialnymi sztandarami ministranckimi (jeśli takie są w Parafiach).

W tym roku w poniedziałek poprzedzający pielgrzymkę, czyli 28 sierpnia, od godz. 14.00 będzie miał miejsce dzień skupienia nie tylko dla lektorów, którzy mają być w czasie pielgrzymki ustanowieni ceremoniarzami, ale także dla wszystkich ustanowionych już w poprzednich latach ceremoniarzy. W ten sposób wydłuża się dla nich pielgrzymka o jeden dzień.Wszyscy ceremoniarze powinni zgłosić swój udział w dniu skupienia do 20 sierpnia e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Niech pielgrzymka będzie świętem wszystkich ministrantów, których połączą: wspólna modlitwa, formacja, rywalizacja sportowa i zabawa.

Program pielgrzymki jest następujący:

 

Wtorek, 29 sierpnia

10.00 - przyjazd ministrantów, zakwaterowanie, zapisy do rozgrywek

11.45 - przygotowanie do Eucharystii

12.00 - rozpoczęcie - Eucharystia z błogosławieństwem prymicyjnym (bazylika św. Anny)

13.15 - obiad, czas wolny, c.d. zapisów do rozgrywek

14.30 - nabożeństwo (aula główna)

15.00 - spotkania w grupach wiekowych (konferencja)

15.45 - przedstawienie o św. Stanisławie Kostce (aula główna)

16.30 - rozgrywki sportowe

19.00 - kolacja

20.00 - nabożeństwo procesyjne z figurą NMP Fatimskiej i świecami - różaniec

21.15 - pogodny wieczór, czyli  "czas na wesoło" - modlitwy wieczorne

22.30 cisza nocna

 

Środa, 30 sierpnia

7.30 - pobudka i poranna toaleta

8.00 - modlitwy poranne

8.15 - śniadanie

9.00 - nabożeństwo "Droga Krzyżowa Jezusa - droga św. Stanisława Kostki - droga naszego życia

10.00 - okazja do skorzystania z sakramentu pokuty

10.45 - podsumowanie pielgrzymki oraz rozdanie nagród i dyplomów - sprawy misyjne

11.45 - przygotowanie do Eucharystii

12.00 - Msza św. z ustanowieniem ceremoniarzy pod przewodnictwem ks. bp. Rudolfa Pierskały

13.30 - zakończenie pielgrzymki - puchar dla najaktywniejszych ministrantów w diecezji

 

W tym roku w czasie spotkania Liturgicznej Służby Ołtarza zaplanowane zostały następujące konkurencje sportowe i konkursy dla ministrantów:

konkurs rzutów lotkami „Dart” -P, G, S - po 3 zawodników w każdej kategorii wiekowej

przeciąganie liny(drużyna  5-osobowa) - P, G, S - po 1 drużynie w każdej kategorii wiekowej

szachy lub warcaby - P, G, S - po 1 zawodniku w każdej kategorii wiekowej

turniej piłkarzyków (drużyna 2-osobowa) - P, G, S - po 2 drużyny w każdej kategorii wiekowej

czwórbój sztafetowy (drużyna 4-osobowa) - P, G - po jednej drużynie w każdej kategorii wiekowej

konkurs „tęgie głowy” na wzór „1 z 10” z różnych dziedzin wiedzy - P, G, S - po 1 zawodniku w każdej kategorii wiekowej

tenis stołowy - P, G, S - zwycięzcy rozgrywek dekanalnych

konkurs wiedzy o służbie - P, G, S - po 1 zawodniku w każdej kategorii wiekowej

Kategorie wiekowe są następujące: P – szkoła podstawowa, G – szkoła gimnazjalna, S – szkoła średnia i starsi

W ramach pielgrzymki rozegrany zostanie finał VI Diecezjalnych Mistrzostw Ministrantów w Tenisie Stołowym. Odbędzie się też konkurs wiedzy o służbie ministranckiejw 3 kategoriach (szkoła podstawowa, gimnazjalna i ponadgimnazjalna).Będzie on miał formę tzw. trójboju i obejmować będzie konkretny materiał liturgiczny, biblijny oraz nazewnictwo i ćwiczenia praktyczne dotyczące służby ministranckiej. Wiadomości biblijne obejmować będą jeden - dziesiąty rozdział Ewangelii według św. Mateusza (10) i końcowy fragment tej Ewangelii, czyli tzw. ostatni nakaz (Mt28,16-20) oraz dwa rozdziały Dziejów Apostolskich (2 i 4) mówiące o zesłaniu Ducha Świętego i głoszeniu Chrystusa Zmartwychwstałego przez Apostołów, składaniu przez nich świadectwa i świadectwie pierwszej wspólnoty chrześcijańskiej (dla ministrantów szkoły podstawowej, gimnazjalnej i ponadgimnazjalnej) oraz przypisy do tych tekstów (dla ministrantów szkoły ponadgimnazjalnej). Liczyć się będzie też znajomość życiorysu św. Stanisława Kostki – patrona ministrantów (tekst zamieszczony na stronie internetowej). Z zakresu liturgiki trzeba będzie znać kolory szat liturgicznych i posiadać wiadomości dotyczące roku kościelnego (na podst. np.: „Przy ołtarzu Pana” i „ABC ministranta”). W ramach ćwiczeń praktycznych chodzi o nazewnictwo i posługiwanie się naczyniami i księgami liturgicznymi. Zwycięzcy otrzymają dyplomy, nagrody oraz tytuł mistrza diecezji z zakresu znajomości służby. W czasie rozgrywek i konkursów muszą być zachowane kryteria wiekowe. Uczestniczyć w nich mogą zarówno ministranci, jak i ministrantki. Zawodnicy mogą startować w większej ilości konkurencji, jeśli pozwoli na to harmonogram czasowy poszczególnych konkurencji.

Za start w poszczególnych konkurencjach, za miejsca zwycięskie, za udział w liturgii
w strojach liturgicznych itd. będzie można zdobyć punkty, które w ogólnej klasyfikacji dodane do punktów zbieranych przez cały rok szkolno-katechetyczny (za udział w zawodach, pielgrzymkach, spotkaniach, konkursach, dekanalnych dniach skupienia czy dekanalnych dniach LSO itp.) wyłonią najaktywniejszych ministrantów w diecezji.

Dobrze byłoby, aby każdy opiekun z poszczególnej parafii miał listę wszystkich uczestników (zawierającą rok urodzenia uczestnika), na której można zaznaczyć, w jakich konkurencjach i w jakiej kategorii zawodów parafia będzie brała udział.

Do zobaczenia na Górze św. Anny!

 
 
 
 

Copyright xmc © 2015. All Rights Reserved.