Please update your Flash Player to view content.

Finał Diecezjalnego Turnieju w Piłce Nożnej Halowej 2016

W tym roku finał XIV Diecezjalnych Mistrzostw Ministrantów w Piłce Nożnej przypadł w okresie Wielkanocnym. Po raz piąty miejscem rozgrywek był kompleks sportowy OSiR w Komprachcicach. Zanim finaliści przybyli na obiekt sportowy spotkali się na Eucharystii w miejscowej Parafii pw. Św. Franciszka z Asyżu. Homilię wygłosił ks. Roman Dyjur w której nakreślił, że w sporcie najważniejsze są zasady uczciwej rywalizacji i pasji w tym co się robi. Po zakończonej Mszy świętej zawodnicy stawili się na placu gry. Po rozlosowaniu par półfinałowych przystąpiono do rozgrywek.
W kategorii szkół podstawowych rozegrano trzy spotkania. Zwycięsko z tej rywalizacji wyszli ministranci z Parafii Bożego Ciała w Oleśnie. Ograli pozostałych rywali bez straty bramki. Na drugim miejscu stawiła się drużyna reprezentująca LSO z Parafii pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej z Rudnika. Trzecie miejsce zajęli ministranci z Parafii pw. Ducha Świętego w Winowie. Najlepszym snajperem tej kategorii wiekowej był Tobiasz Flak z Olesna. Bramkarzem turnieju został Dominik Sitek (Olesno), który zachował czyste konto.

Rywalizacja w kategorii szkół gimnazjalnych przyniosła wiele bramek i wiele emocji. Atmosfera na trybunach była prawdziwym świętem futbolu. Drużyny były gorąco dopingowane przez kluby kibica które dotarły do Komprachcic z swoimi zawodnikami. Z rozlosowanych par po zaciętych pojedynkach do gry o Mistrzowski tytuł przeszły drużyny z Prudnika i Olesna. Do pojedynku o trzecie miejsce tej kategorii wiekowej stanęły na placu gry zespoły z Sławięcic i Polskiego Świętowa. Po zasadniczym czasie gry na tablicy wyników widniał stan rywalizacji 1:1. Sędziowie zgodnie z regulaminem rozgrywek podyktowali serię rzutów karnych. Po trzech przepisowych kolejkach rywalizacja była nadal nie rozstrzygnięta. Więc serię karnych kontynuowano. W ósmej kolejce pomylił się zawodnik z Polskiego Świętowa i trzecie miejsce tej edycji Mistrzostw zdobyli ministranci z Parafii św. Katarzyny Aleksandryjskiej z Sławięcic. W finale Olesno pokonało Prudnik. Dlatego tytuł Mistrza Diecezji z kategorii szkół gimnazjalnych również pojechał do Olesna.
W tej kategorii wiekowej najlepszym bramkarzem został Wojciech Polak stojący między słupkami drużyny z Olesna. Najlepszym strzelcem został Samuel Sztonyk z Parafii Miłosierdzia Bożego w Prudniku.
Najstarsza kategoria wiekowa tego dnia również podjęła rywalizację by wyłonić mistrzowską drużynę. Mecze w rozlosowanych parach pokazały, że to są finały i poziom jest naprawdę mistrzowski. Można było podziwiać piękną technikę gry piłką oraz drakońskie trzymanie się taktyki założonej w szatni przez trenerów i menadżerów. Jak w rozmowie przyznał ks. Dyjur, Proboszcz z Kępnicy a jednocześnie trener zespołu, …przygotowania do finału były czasem gdzie codziennie były treningi. To było widać na boisku i po wynikach.
Kępnica swoich przeciwników do finału rozbiła wynikiem 4:0. Drugą zwycięską drużyną byli ministranci z Kamiennika. W starciu o trzecie miejsce wzięły udział zespoły z Dzielowa i Starego Olesna. Dzielów w finale grał po raz trzeci z rzędu. Pokonał ekipę Starego Olesna wynikiem 6:0. Jak przyznał ks. Maciejak, Proboszcz z Dzielowa, jego drużyna ma komplet medali wszystkich kolorów.
Finał kategorii szkoły ponadgimnazjalnej również zakończył się serią rzutów karnych. Po regulaminowym czasie gry był remis. Zwycięsko z piłkarskiej loterii jak określa się rzuty karne wyszli ministranci i lektorzy z Parafii św. Andrzeja Apostoła z Kamiennika. Królem strzelców został Jan Bil z Kępnicy zdobywając trzy bramki. Najlepszym bramkarzem Michał Pawlik z Kamiennika.
Po ostatnim finale rozpoczęła się ceremonia dekoracji. Wszystkie drużyny zostały odznaczone pamiątkowymi pucharami w zależności od zajętego miejsca. Każdy z zawodników otrzymał pamiątkowy medal. Najlepsi bramkarze i strzelcy statuetki. Mistrzowskie drużyny otrzymały komplety stroi piłkarskich z nadrukiem Mistrz LSO Diecezji Opolskiej 2016. W oczach dekorowanych zawodników można było zobaczyć radość ale i łzy smutku, że już koniec tegorocznych rozgrywek. XIV Diecezjalne Mistrzostwa Ministrantów w Piłce Nożnej przeszły do historii.
Poszczególni Mistrzowie będą naszą diecezję reprezentowali na Mistrzostwach Polski Ministrantów w Rzeszowie, które zostaną rozegrane w dniach 1-3 maja br.
Wszystkim zespołom dziękujemy za udział i sportowe zachowanie. W tegorocznych rozgrywkach na szczeblu diecezjalnym wzięło udział 86 zespołów. Zawody zostały przeprowadzone w pięciu półfinałach. Dziękujemy wszystkim zarządcom obiektów sportowych za pomoc w organizacji i udostępnienie hal. Składamy podziękowanie wszystkim osobą zaangażowanym w organizacje Mistrzostw, sędziom zawodów, medykom, obsłudze obiektów, wszystkim rodzicom i opiekunom, kapłanom. Do następnego roku.
 

Copyright xmc © 2015. All Rights Reserved.