Please update your Flash Player to view content.

Kurs dla animatora

  • W tym roku szkolnym planowane jest zorganizowanie kursu animatorskiego. Ma on na celu wykształcenie animatorów, czyli starszych ministrantów pomocnych w przygotowaniu i prowadzeniu zbiórek oraz w prowadzeniu małych grup podczas różnych wyjazdów wakacyjnych i rekolekcji. Kandydat na animatora powinien spełniać następujące warunki: powinien być osobą pełnoletnią (przynajmniej uczęszczać do szkoły średniej), powinien posiadać cechy potrzebne w posłudze animatorskiej (pobożność, odpowiedzialność, sumienność, odpowiedni poziom intelektualny, wyróżniająca się moralność, zdolności pedagogiczne potrzebne w pracy z grupami młodszych ministrantów). Wybór kandydata powinien być dokonany z wielką roztropnością. Animatorem nie może być osoba sprawiająca trudności wychowawcze i będąca negatywnym przykładem dla młodszych ministrantów.

    Zajęcia  kursu obejmować będą zasady prowadzenia wspólnot ministranckich, zbiórek formacyjnych, tematyki poszczególnych etapów formacji ministranckiej i najważniejsze zagadnienia z dynamiki grup, pedagogiki, dydaktyki, katechetyki i pracy z małymi grupami.

    Ze względu na to, iż w poprzednich latach była zbyt mała liczba chętnych do wzięcia udziału w takim kursie, dlatego dotychczas te kursy jeszcze w naszej diecezji się nie odbyły. Z podobnym problemem boryka się diecezja gliwicka, która już kiedyś organizowała takie kursy, ale przez ostatnie 2 lata zrezygnowała z ich prowadzenia ze względu na zbyt małą liczbę chętnych. Być może trzeba będzie zrobić wspólny kurs.

    Kurs odbywać się będzie w czasie czterech spotkań weekendowych. Miejsce i czas zostanie podane po zgłoszeniu się kandydatów. Zgłoszenia przyjmowane są do końca października. Pierwsze spotkanie powinno odbyć się w listopadzie. Być może, iż w przypadku zbyt małej liczby kandydatów w naszej diecezji i w diecezji gliwickiej, zrobimy jeden wspólny kurs. Kurs zakończy się uroczystą promocją w czasie Diecezjalnej Pielgrzymki LSO na Górę św. Anny. Obecność we wszystkich spotkaniach wymagana jest bezwzględnie.

    Zgłoszenia kandydatów należy kierować do końca października 2017 r. do diecezjalnego duszpasterza LSO na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. (telefon: 77 487 91 56).

 

Copyright xmc © 2015. All Rights Reserved.