Sport i rekreacja

by ks. Paweł Chyla

Ministrant nie może też zapominać o sporcie, który pozwala z jednej strony dobrze odpoczywać i bawić się, a z drugiej strony uczy właściwej rywalizacji i współpracy z innymi kolegami.

Piłka nożna

W tym roku katechetycznym rozegrane zostaną XVII Diecezjalne Mistrzostwa Ministrantów w Piłce Nożnej. Regulamin rozgrywek dostosowany jest do rozgrywek ogólnopolskich. W rozgrywkach biorą udział drużyny 5-osobowe (4 grających w polu + bramkarz) i zawodnicy rezerwowi. Jeżeli jakaś parafia ma problemy ze stworzeniem drużyny, to może się połączyć z inną parafią danego dekanatu. Dokładny regulamin rozgrywek opublikowany jest na stronie internetowej Duszpasterstwa LSO Diecezji Opolskiej. Mistrzowie diecezji w poszczególnych kategoriach powinni zostać wyłonieni do końca marca, bo wtedy należy zgłosić drużyny, które będą reprezentować naszą diecezję w rozgrywkach ogólnopolskich. Zawody ogólnopolskie rozgrywane są w trzech kategoriach: ministranci, lektorzy młodsi i lektorzy starsi. W tym roku dołączamy wzorem ostatnich czterech lat jeszcze czwartą kategorię, której nie ma w zawodach ogólnopolskich. Mogą w niej występować wszyscy najstarsi ministranci, animatorzy, kościelni czynnie związani ze służbą liturgiczną łącznie z księżmi.

Mistrzostwa diecezjalne zostaną zatem rozegrane w czterech kategoriach wiekowych dostosowanych w nazewnictwie do rozgrywek ogólnopolskich:
-ministranci (roczniki: 2007 - 2011)
-lektorzy młodsi (roczniki: 2003 – 2006)
-lektorzy starsi (roczniki: 1998 – 2002)
-najstarsi (ur. przed 1998)

Mistrzostwa odbywać się będą w trzech etapach:
-rozgrywki w dekanacie, które wyłonią zwycięzców w poszczególnych kategoriach; za ich przeprowadzenie odpowiedzialny jest dekanalny duszpasterz LSO, który też zgłasza zwycięzców w poszczególnych kategoriach do końca grudnia 2018 r.; ponadto sporządza protokół z rozgrywek dekanalnych podając wszystkie startujące w zawodach dekanalnych parafialne drużyny
-półfinały rozegrane w lutym i marcu 2019 r. w trzech miejscach diecezji
-finały rozgrywane w Komprachcicach w pod koniec marca lub na początku kwietnia 2019 r.

Zwycięzcy w trzech pierwszych kategoriach będą reprezentować naszą diecezję w Halowych Mistrzostwach Polski LSO w Piłce Nożnej, które odbędą się w diecezji łowickiej: w Skierniewicach i Sochaczewie w dniach: 1 – 2 maja 2019 r.

Siatkówka

Do 20 kwietnia 2018 r. można dokonać zgłoszenia drużyn, które chciałyby wziąć udział w XI Diecezjalnych Mistrzostwach Ministrantów w Piłce Siatkowej. Odbędą się  one w maju lub czerwcu w hali Ośrodka Sportu i Rekreacji w Komprachcicach (termin dokładny zostanie ustalony w najbliższym czasie). W zawodach mogą brać udział drużyny z poszczególnych parafii. Można też zgłosić drużynę międzyparafialną lub dekanalną. Zawody odbywać się będą w trzech kategoriach:
- szkoły podstawowe + gimnazjalne (roczniki: 2003 - 2010)
- szkoły ponadgimnazjalne (roczniki: 1999 - 2002)
- starsi (ur. przed 1999 r.)

Tenis stołowy

W tym roku zorganizowane zostaną VIII Mistrzostwa Diecezji LSO w Tenisie Stołowym w trzech kategoriach:
-szkoły podstawowe (ur. po 01.01.2006 )
-szkoły "gimnazjalne" (roczniki: 2003 – 2005)
-szkoły ponadgimnazjalne (roczniki: 1999 – 2002)

Rozgrywki odbywać się będą w 2 etapach:
-rozgrywki w dekanacie, które wyłonią zwycięzców w poszczególnych kategoriach; za ich przeprowadzenie odpowiedzialny jest dekanalny duszpasterz LSO, który też zgłasza zwycięzców w poszczególnych kategoriach do końca czerwca 2019 r.
-finał rozegrany w czasie Diecezjalnej Pielgrzymki LSO na Górze św. Anny.

Zawody pływackie

Zaplanowane jest zorganizowanie po raz drugi Mistrzostw Diecezji LSO w Pływaniu w dwóch kategoriach:
-szkoły "gimnazjalne" (roczniki: 2003 – 2005)
-szkoły ponadgimnazjalne (roczniki: 1999 – 2002)

Czas i miejsce zawodów zostaną podane w późniejszym terminie. Informacje będą dostępne na stronie internetowej.